Artık Oturabilirim !

17Jul07

Oturma İznimiz Çıktı !

Uzun ve yorucu bir bekleyişten sonra dün Alper’le İsveç için oturma iznimizi aldık. Şimdilik 14 aylık bir oturma izni verdiler ancak orda okulumuz devam ettiği sürece ya da bir iş bulmamız durumunda kolayca uzatılabiliyor. 15 Ağustos için zaten biletimizi almıştık, dün yurt da çıktı. Gerçi yurtla ilgili bir kaç ufak pürüz var ama onu da kısa sürede halledeceğiz.

Bu yazıyı yazmamın amacı ise, master yapmak için İsveç’e gidecek olan arkadaşlara vize başvurusu sırasında karşılaşabilecekleri şeyler konusunda bilgilendirmek. Öncelikle vize için en az 8 hafta önceden başvurulması gerekiyor, bana yaklaşık 6 haftada çıktı ama işinizi şansa bırakmamanızı öneririm. Çünkü başvurunuz kolayca reddedilebiliyor, kimse kimsenin gözünün yaşına bakmıyor açıkçası.

Oturma izni için gereken belgeler :

  • Application Form ve 1 fotokopisi : Herşeyin fotokopisi gerekiyor.
  • Pasaport Fotokopi – 2 adet : İlk 10 sayfa ve tüm dolu sayfalar.
  • Banka Hesap Cüzdanı orijinali: Kendi adınıza olması tercih ediliyor. Yılın 10 ayı için aylık en az 800 euro göstermeniz gerekiyor, yani iki sene gidecekseniz, hesabınızda 10 * 2 * 800 = 16.000 euro nakit bulunması lazım. Eğer hesap ebeveyninizin üzerineyse, noterden tüm masraflarınızı onların karşılayacağına dair taahhüt yazdırmanız gerekiyor. Başvuruda en önemli nokta hesap cüzdanı, sonra başınız ağrıyabilir.
  • Admission Letter orijinali ve 2 fotokopisi : Üniversitenizin yolladığı kabul belgesinin orijinali ve 2 adet fotokopisi gerekiyor.
  • Başvuru Ücreti : 196 YTL nakit olarak veriliyor, bankaya yatırmanıza gerek yok.

Ben oturma iznine İsveç’in Ankara’daki büyükelçiliğinden başvurdum ve bu belgeler yeterliydi. Yine de siz kendi ülkenizdeki elçiliği arayıp sorunuz.

Yararlı Linkler :

http://www.migrationsverket.se/english.jsp Swedish Migration Board
http://www.swedenabroad.com/Start____6137.aspx

Veeee mutlu son :

Advertisement


No Responses Yet to “Artık Oturabilirim !”

  1. Leave a Comment

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s


%d bloggers like this: