Firefox’da Cinlikler

08Feb07

Son Gezindiklerim :

Eğer siz de benim gibi bir Firefox aşığıysanız, zaman zaman tarayıcınızı kapattıktan sonra en son gezdiğiniz url’lere tekrar ulaşmak isteyebilirsiniz. Şimdi bunu nasıl yapabileceğinizi inceleyelim:

NOT: Benim Firefox için kullandığım versiyon 2.0.0.1, dolayısıyla burdaki bilgiler diğer versiyonlar için geçerli olmayabilir, lütfen yorum olarak deneyimlerinizi paylaşın.

1- Türk Usülü :

CTRL + ALT + DEL kombinasyonunu kullanıp, açılan ekrandan FIREFOX.EXE ‘yi bulup, ” İşlemi Sonlandır ” tuşuna basıyoruz.

Bu işlemin sonucunda sevgili tarayıcımız işletim sistemi tarafından zorla kapanacak, vee bir sistem hatasından dolayı kapatıldığını düşünecek.

İleri bir tarihte tekrar Firefox’u açtığımızda son kapanma anını hatırlayacak ve bizlere kaldığınız yerden devam mı etmek istersiniz yoksa sizlere bembeyaz bir sayfa mı açayım diye soracak. Burada “Restore Session” seçeneğine tıkladığımızda, herşey kaldığımız yerden devam edecek.

Tabi bu benim bulduğumu Türk usülü yöntem, başka yöntemler yok mu elbet var !

Bilimsel Yöntemler :

1- Bookmarks menüsü altında bulunan “Bookmark All Tabs” özelliği sayesinde, “Son Gezdiklerim” adlı yeni bir klasör açılıp o anda açık olan tüm tablar bu klasöre bookmark şeklinde eklenebilir.

2- Firefox 2.0 ve sonrası için Save Session uzantısı Firefox 0.9 – 1.6 arası tüm versiyonlar için ise SessionSaver uzantısını kullanabilirsiniz. Bu uzantılar tam da istediğimiz şeyi yapıyor.

Session olaylarıyla ilgili daha bir çok extension mevcut. Onlarla haşır neşir olmak isteyenleri buraya bekliyoruz. Edindiğiniz deneyimleri yorum olarak paylaşırsanız sevinirim.

Advertisement


No Responses Yet to “Firefox’da Cinlikler”

  1. Leave a Comment

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s


%d bloggers like this: